موضوع خبر : استاندارد ISO/IEC 17025

عنوان خبر : کسب اعتبارنامه استاندارد ISO/IEC17025 توسط اعضای شبکه آزمایشگاهی در استان های البرز و هرمزگان

تاریخ : 1398/05/28تعداد بازدید : 8126

 

کمیته تایید صلاحیت آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون محل مرکز ملی تایید صلاحیت (NACI) با صدور اعتبارنامه آزمایشگاه‌های «مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی» و «آزمایشگاه پویا شیمی بندرعباس» که از مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی در استان‌های البرز و هرمزگان هستند، موافقت شد.

 

مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی که در سال 1384 در استان البرز تاسیس شده است، همکاری خود را با شبکه آزمایشگاهی در زمستان 1394 آغاز کرد. این مجموعه در زمینه پایش باقیمانده آلاینده‌های شیمیایی (باقیمانده سموم، فلزات سنگین و نیترات) در محصولات کشاورزی و تعیین ماهیت فراورده‌های نفتی فعالیت دارد. این آزمایشگاه در دامنه آزمون‌های حوزه شیمی و مواد غذایی موفق به استقرار استاندارد ISO/IEC17025  و دریافت تاییدیه از مرکز ملی تایید صلاحیت شده است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی می‌توانند به پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی مراجعه کنند.

 

 آزمایشگاه پویا شیمی بندرعباس نیز در سال 1386 در استان هرمزگان تاسیس شده است و همکاری خود را با شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی از فروردین 1395 آغاز کرد. این مجموعه خدمات آزمایشگاهی متنوعی در حوزه فرآورده‌های نفتی، روغن‌های صنعتی و روان کننده‌ها، حلال‌های نفتی و شیمیایی، پلیمر، آب و پساب، سنگ‌ها و کانی‌ها ارایه می‌دهد. آزمایشگاه پویا شیمی در دامنه آزمون‌های حوزه شیمی موفق به استقرار استاندارد ISO/IEC17025  و دریافت تاییدیه از مرکز ملی تایید صلاحیت شده است. اطلاعات توانمندی ها و خدمات آزمایشگاه پویا شیمی بندرعباس در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی در دسترس پژوهشگران و صنایع قرار گرفته است.

 

شایان ذکر است شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ضمن تشویق مراکز آزمایشگاهی عضو به پیاده‌سازی این استاندارد، از ایشان در استقرار الزامات استاندارد و دریافت اعتبارنامه، حمایت می‌کند. این حمایت در دو مرحله انجام می‌شود:

1- تعیین ناظر از سوی شبکه به منظور ارایه مشاوره و آموزش اولیه و نظارت بر همه مراحل استقرار استاندارد در آزمایشگاه به عنوان نماینده شبکه؛

2- پرداخت بخشی از مجموع هزینه قرارداد بین آزمایشگاه و شرکت مشاور استقرار استاندارد و هزینه ممیزی نهایی آزمایشگاه؛

 

فهرست مراکزی که اعتبارنامه این استاندارد را دریافت کرده‌اند، در صفحه استاندارد ISO/IEC17025 پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی قابل مشاهده است.

 

منبع : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی