موضوع خبر : استاندارد ISO/IEC 17025

عنوان خبر : پیوستن جهاد دانشگاهی صنعتی شریف به جمع آزمایشگاه‌های معتبر برای آزمون ایمنی تجهیزات الکترونیک

تاریخ : 1398/03/09تعداد بازدید : 2837

آزمایشگاه سامانه‌های الکترونیکی جهاد دانشگاهی صنعتی شریف در سال 1391 برای خدمات رسانی به شرکت های تولیدی و مشاوره ای فعال در زمینه تجهیزات مداربسته، تأسیس گردید. در سال 1392 این آزمایشگاه موفق به دریافت گواهینامه تأیید صلاحیت آزمایشگاه همکار از سوی سازمان اداره استاندارد استان تهران در حوزه آزمون  تجهیزات حفاظتی (دوربین مدار بسته و دی وی آر) گردید.

آزمایشگاه سامانه‌های الکترونیکی در سال 1394 با هدف ارتقای سطح ارایه خدمات، واحد آزمون سازگاری الکترومغناطیسی تأسیس کرد و در سال 1395 با افزایش دامنه آزمون‌ها و خدمات، واحد آزمون‌های معیار مصرف انرژی تجهیزات اداری را ایجاد نمود؛ این آزمایشگاه در سال 1397 در زمینه تجهیزات فناوری اطلاعات موفق شد تاییدیه آزمایشگاه همکار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را نیز دریافت کند.

 

بخش‌های مختلف این آزمایشگاه عبارتند از:

- واحد آزمون‌های ایمنی تجهیزات و فناوری اطلاعات - ایمنی

- واحد آزمون‌های سازگاری الکترومغناطیسی

- واحد معیار مصرف انرژی تجهیزات اداری

 

در اعتبارنامه استاندارد ISO/IEC17025 آزمایشگاه سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، صلاحیت آزمایشگاه برای انجام آزمون‌های حوزه ایمنی تجهیزات و فناوری اطلاعات، سازگاری الکترومغناطیسی و معیار مصرف انرژی تجهیزات اداری الکترونیکی و نیز آزمون تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات، مورد تایید قرار گرفته است که فهرست آن‌ها به صورت زیر است:

- تجهیزات فناوری اطلاعات-ایمنی IEC 60950-1

- آزمون مصونیت در برابر تخلیه الکترواستاتیک IEC 61000-4-2

- آزمون مصونیت در برابر پالس‌های الکتریکی تندگذر یا رگبار IEC 61000-4-4

- آزمون مصونیت در برابر فراتراخت IEC 61000-4-5

- آزمون مصونیت در افت‌های ولتاژ، وقفه‌های کوتاه و تغییرات ولتاژ IEC 61000-4-11

- آزمون محدوده هارمونیک‌های گسیلی جریان IEC 61000-3-2

- آزمون مصونیت تغییرات ولتاژ، افت و خیز ولتاژ و سوسوی ولتاژ IEC 61000-3-3

- آزمون تعیین معیار مصرف انرژی-تجهیزات اداری-رایانه‌ها INSO 10641-1

- آزمون تعیین معیار مصرف انرژی-تجهیزات اداری-صفحه‌های نمایش INSO 10641-2

- آزمون تعیین معیار مصرف انرژی-تجهیزات اداری- منابع تغذیه خارجی  INSO 10641-3

- آزمون تعیین معیار مصرف انرژی-تجهیزات اداری-تجهیزات تصویر برداری INSO 10641-4

 

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توانمندی‌ها و خدمات آزمایشگاه سامانه‌های الکترونیکی و هوشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف می‌توانند به صفحه این آزمایشگاه در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی مراجعه کنند.

 

شایان ذکر است شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ضمن تشویق مراکز آزمایشگاهی به پیاده‌سازی این استاندارد، از مراکز عضو شبکه برای استقرار الزامات استاندارد و دریافت اعتبارنامه، حمایت می‌کند. این حمایت در دو مرحله انجام می‌شود:

مرحله اول: تعیین ناظر از سوی شبکه به منظور ارایه مشاوره و آموزش اولیه و نظارت بر استقرار استاندارد در آزمایشگاه به عنوان نماینده شبکه که این حمایت برای همه اعضای آزمایشی و قطعی شبکه ارایه می‌گردد؛

مرحله دوم: پرداخت بخشی از مجموع هزینه قرارداد بین آزمایشگاه و شرکت مشاور استقرار استاندارد و هزینه ممیزی نهایی آزمایشگاه که به اعضای قطعی شبکه تعلق می‌گیرد.

 

در حال حاضر 70 مرکز عضو شبکه توانسته‌اند اعتبارنامه استاندارد ISO/IEC 17025 دریافت کنند که فهرست این مراکز در صفحه استاندارد ISO/IEC17025 پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی قابل مشاهده است.

منبع : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی