موضوع خبر : کارگروه های تخصصی

عنوان خبر : استاندارد ملی تعیین اندازه نانوذرات با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی منتشر شد

تاریخ : 1398/01/31تعداد بازدید : 3768

استاندارد تعیین اندازه نانوذرات به روش میکروسکوپی نیروی اتمی (AFM) در ابتدا از نسخه سال 2011 استاندارد بین‌المللی ASTM E2859 ترجمه و بومی‌سازی شد. پس از ارایه نسخه 2017 این استاندارد، اعضای کارگروه تخصصی میکروسکوپ پروبی روبشی شبکه آزمایشگاهی، استاندارد تدوین شده را بازنگری کرده و تغییرات انجام شده در نسخه جدید را اعمال کردند.

 

پس از برگزاری چندین جلسه کمیته فنی و در نهایت برگزاری جلسه کمیته ملی فناوری نانو سازمان ملی استاندارد، استاندارد تدوین شده با شماره ملی INSO 15603 ثبت و منتشر شد.

 

در این استاندارد با ارائه روش‌های توزیع نانوذرات طلا با اندازه‌های متفاوت روی سه زیرپایه میکا، طلا (111) و سیلیسیم تک بلور، برای تهیه تصویر و اندازه‌گیری ارتفاع در حالت شبه تماسی میکروسکوپ نیروی اتمی استفاده شده است. به منظور دستیابی به اندازه‌گیری صحیح، جابه‌جایی‌های محور Z پیزوالکتریک باید با استفاده از نمونه‌ استاندارد کالیبره شود. شعاع سوزن، تعداد نقاط یا پیکسل انتخابی در تصویر و همچنین محدوده روبش از پارامترهای مهم در تعیین اندازه ذرات هستند. بعد از تهیه تصویر و هم‌تراز کردن تصاویر، می‌توان ارتفاع نانوذره را به‌دست آورد.

 

نانوذرات

 

استاندارد تعیین اندازه نانوذرات با استفاده از AFM به همت دکتر صدیقه صادق حسنی، دبیر کمیسیون فنی و مهندس سحر طیب طاهر، به عنوان کارشناسان کمیسیون فنی این استاندارد تهیه شده است که از اعضای فعال کارگروه تخصصی میکروسکوپ پروبی روبشی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی نیز هستند.

 

شایان ذکر است این استاندارد برای آزمایشگاه‌هایی که برنامه دریافت اعتبارنامه استاندارد ملی و بین‌المللی ISO/IEC17025 را برای دستگاه AFM خود دارند، مناسب و قابل استفاده است.

 

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 8 کارگروه تخصصی دارد که بیش از 750 کارشناس و متخصص در این کارگروه‌ها عضو هستند و فعالیت می‌کنند.

 

منبع : شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی