موضوع خبر : تجهیزات

عنوان خبر : ارایه خدمات دستگاه رامان کانفوکال در آزمایشگاه مرکزی پژوهشگاه رنگ

تاریخ : 1398/01/10تعداد بازدید : 6577

در روزهای پایانی سال 1397، با همت کارشناسان و متخصصین پژوهشگاه رنگ، دستگاه رامان کانفوکال Raman Confocal Microscope در آزمایشگاه مرکزی این پژوهشگاه نصب و راه اندازی شد.

 

میکروسکوپ رامان کانفوکال ابزاری برای تصویربرداری با وضوح بالا است که به طور گسترده‌ای برای توصیف مواد و نمونه از نظر ترکیب شیمیایی آنها استفاده می‌شود. خواص شیمیایی ترکیبات جامد و مایع را می‌توان با رزولوشن مکانی آنالیز کرد و در این روش،  به برچسب زدن و یا دیگر روش‌های آماده‌سازی نمونه نیاز نیست. با استفاده از این دستگاه همچنین، اطلاعات مربوط به ترکیبات شیمیایی و توزیع آنها در نمونه را می‌توان به وضوح نشان داد.

 

دستگاه رامان کانفوکال نصب شده در پژوهشگاه رنگ با داشتن دو لیزر با طول موج های 532 نانومتر و 785 نانومتر و پایه بزرگ برای نمونه‌های حجیم و همچنین قابلیت تصویر برداری طیفی سریع سه بعدی (SWIFT)، توانایی آنالیز مولکولی طیف وسیعی از مواد را دارد.

 

دستگاه رامان کانفوکال

 

شایان ذکر است این دستگاه می تواند به نیازهای متخصصین علوم مختلف از جمله پلیمر، خوردگی، مواد، رنگ، پوشش، زیست فناوری و مهندسی ژنتیک، داروسازی، آرایشی و بهداشتی، باستان شناسی، پزشکی قانونی و جرم شناسی، مواد غذایی، نیمه هادی‌ها و الکترونیک، آنالیز دستگاهی در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی و غیره، پاسخگو باشد.

 

پژوهشگاه رنگ از اعضای شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی است که توانمندی‌ها و خدمات این مجموعه، در صفحه آزمایشگاه مرکزی پژوهشگاه رنگ ارایه شده است.

منبع : شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی