موضوع خبر : تجهیزات

عنوان خبر : کوبا اولین میزبان خارجی طیف‌سنج تحرک‌یونی

تاریخ : 1397/12/05تعداد بازدید : 4076

میزان تقاضا برای طیف‌سنج تحرک یونی با انواع منابع یونیزاسیون در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل بیش از 4.5 میلیارد تومان بود. محمد تقی جعفری مدیرعامل شرکت طیف آزمون اسپادانا آینده فروش این محصول را مثبت دانست و گفت: پیش بینی می‌کنیم که حداقل 10 درصد از تقاضاهای نمایشگاهی منجر به خرید قطعی شوند. این محصول که دارنده گواهی نانو مقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است قابل استفاده در اندازه‌گیری کیفی و کمی مقادیر کم ترکیبات فرار و نیمه فرار است.

 

جعفری در مورد متقاضیان دستگاه طیف‌سنج تحرک یونی گفت: علاوه بر آزمایشگاه‌ها در دانشگاه و پژوهشکده‌ها، شرکت‌های داروسازی، صنایع غذایی و آزمایشگاه‌های کنترل کیفی نیز به این دستگاه نیاز دارند. اما با وجود تقاضا در داخل، بیشترین تمرکز شرکت طیف آزمون اسپادانا بر صادرات است.

 

اسپکترومتر تحرک یونی

 

وی در ادامه افزود: طیف‌سنج تحرک یونی بیش از یکسال است که از طرف ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تایید شده و گواهی نانو مقیاس دریافت کرده است. همچنین شرکت طیف آزمون اسپادانا از ابتدای حضور در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی  ساخت ایران تاکنون توانسته نزدیک به 1.5 میلیارد تومان فروش داشته است.

 

این دستگاه در تحقیقات علمی و تشخیص گازهای سمی، سموم غذایی و داروها کارآیی بالایی دارد. کاربرد اصلی این روش در تشخیص و آنالیز گونه‌های شیمیایی گازی، مایع و جامد است. حساسیت روش در حد نانوگرم و ppb و سرعت آنالیز در حد چند میلی‌ثانیه است. می‌توان گفت که این دستگاه از جمله دستگاه‌های رایج در حوزه فناوری نانو بوده و می‌تواند برای مشخصه‌یابی نانو مواد نیز به کار رود.

منبع : شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی