موضوع خبر : استاندارد ISO/IEC 17025

عنوان خبر : کسب اعتبارنامه استاندارد ISO/IEC17025 توسط سه عضو شبکه آزمایشگاهی در هرمزگان

تاریخ : 1397/09/24تعداد بازدید : 3295

دوازدهمین جلسه کمیته تایید صلاحیت آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون در سال 97، هفدهم آذرماه در محل مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (NACI) برگزار و با صدور اعتبارنامه آزمایشگاه‌های «افروز شیمی لارک»، «سینا آزمای بندر» و «کیفیت آزمای جنوب» که هر سه از مراکز عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی در استان هرمزگان هستند، موافقت شد.

 

مجتمع آزمایشگاهی افروز شیمی لارک که در سال 1389 در شهر بندرعباس تاسیس شده، همکاری خود را با شبکه آزمایشگاهی در زمستان 1395 به صورت آزمایشی آغاز کرد و در تابستان 1396 به عنوان عضو قطعی شبکه، پذیرفته شد. این مجموعه در زمینه آنالیز مواد غذایی، آنالیز کود و باقیمانده سموم، آنالیز مواد آرایشی و بهداشتی، تعیین ماهیت مواد پلیمری، آلی و معدنی و آنالیز آب و خاک فعالیت دارد. این آزمایشگاه در دامنه آزمون‌های حوزه شیمی و مواد غذایی موفق به استقرار استاندارد ISO/IEC17025 و دریافت تاییدیه از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران شده است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص مجتمع آزمایشگاهی افروز شیمی لارک می‌توانند به صفحه آزمایشگاه در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی مراجعه کنند.

 

 شرکت سینا آزمای بندر نیز فعالیت خود را در سال 1393 در شهر بندرعباس آغاز کرده‌است و پس از طی دوره عضویت آزمایشی شش ماهه، در تابستان 1396 به عنوان عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی پذیرفته شد. این مجموعه دارای آزمایشگاه‌های متعددی از جمله مکانیک و فلزشناسی، متالوگرافی، هیدرواستاتیک، الکتروموتور، باطری، اپتیک و آزمایشگاه شنیداری و بوق است. این آزمایشگاه در دامنه آزمون‌های حوزه متالورژی و برق موفق به استقرار استاندارد ISO/IEC17025 و اخذ تاییدیه از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران شده است. اطلاعات توانمندی‌ها و خدمات قابل ارایه در این مجموعه در صفحه آزمایشگاه سینا آزمای بندر در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معرفی شده است.

 

مجتمع آزمایشگاهی کیفیت آزمای جنوب دیگر عضو هرمزگانی شبکه است که فروردین 1395 عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی شد. شروع فعالیت این مجموعه ابتدای سال 1385 در شهر بندرعباس است. این مجموعه دارای آزمایشگاه‌هایی در حوزه محیط زیست و کشاورزی است و در زمینه پایش میکروبیولوژی، آنالیز کود، آب و خاک، پایش آلاینده‌های هوا، خاک، آب و پساب فعالیت می‌کند. آذرماه جاری، این آزمایشگاه در دامنه آزمون‌های حوزه مواد غذایی موفق به استقرار استاندارد ISO/IEC17025 و اخذ تاییدیه از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران شده است. علاقه‌مندان می‌توانند با تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی مجتمع آزمایشگاهی کیفیت آزمای جنوب در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی آشنا شوند.

 

شایان ذکر است شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ضمن تشویق مراکز آزمایشگاهی عضو به پیاده‌سازی این استاندارد، از ایشان در استقرار الزامات استاندارد و دریافت اعتبارنامه، حمایت می‌کند. این حمایت در دو مرحله انجام می‌شود:

1- تعیین ناظر از سوی شبکه به منظور ارایه مشاوره و آموزش اولیه و نظارت بر استقرار استاندارد در آزمایشگاه به عنوان نماینده شبکه که این حمایت برای همه اعضای آزمایشی و قطعی شبکه ارایه می‌گردد؛

2-  پرداخت بخشی از مجموع هزینه قرارداد بین آزمایشگاه و شرکت مشاور استقرار استاندارد و هزینه ممیزی نهایی آزمایشگاه که به اعضای قطعی شبکه تعلق می‌گیرد.

فهرست مراکزی که اعتبارنامه این استاندارد را دریافت کرده‌اند، در صفحه استاندارد ISO/IEC17025 پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی قابل مشاهده است.

 

منبع : شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی