موضوع مقاله : سایر

عنوان مقاله : معرفی شبکه ملی زیرساخت فناوری نانو (بخش اول)

معرفی شبکه ملی زیرساخت فناوری نانو (بخش اول)

تاریخ : 1392/01/18تعداد بازدید : 6799

شبکه ملی زیرساخت فناوری نانو آمریکا (NNIN) یک نوع همکاری شبکه‌ای یکپارچه آزمایشگاهی جهت بهره‌برداری از امکانات و ظرفیت‌های اعضاء آن می‌باشد که با حمایت بنیاد ملی علوم آمریکا تشکیل شده و هدف آن خدمت به نیازهای علم در مقیاس نانو، مهندسی و تکنولوژی است.
مأموریت NNIN پیشرفت سریع در علم، مهندسی و تکنولوژی در مقیاس نانو با ایجاد هم‌افزایی در استفاده بهینه از زیرساخت‌های فناوری نانو در کشور آمریکا می‌باشد. این شبکه یک توزیع جغرافیایی مناسب و متوازنی از آزمایشگاه‌ها با تخصصی‌‌های منطقه‌ای خاص می‌باشد که مزیت‌های آن‌ها شامل: مزیت‌های فنی در ساخت، سنتز، شناسایی و یکپارچه‌سازی منابع برای ساخت سازه‌ها، دستگاه‌ها و سیستم‌های در مقیاس اتمی گرفته تا سیستم‌های پیچیده بزرگ مقیاس، می‌باشد. کاربران این شبکه اغلب از دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و صنعت می‌باشند و به حوزه‌های گوناگون: نجوم، گیاهی، علم مواد، فیزیک، شیمی، علوم زندگی، شاخه‌های مختلف مهندسی و غیره تعلق دارند. پروژه‌ها ممکن است کوتاه مدت یا بلند مدت، از دانشگاهی و یا صنعت و طیف وسیعی از تحقیقات خاص و مربوط به توسعه نمونه اولیه محصول باشد. کاربران می‌توانند اغلب پروژه‌ها و تحقیقات خود را بر روی سایت انجام داده و پیگیری نمایند. کاربران خارجی به طور معمول صرف یک یا دو هفته کارشان انجام می‌شود و اگر برای تکمیل کار خود نیاز به رفت‌آمد و بازدید داشته باشند، مدت بیشتری صرف می‌شود.
مکانیزم‌های شبکه برای کمک به موفقیت کاربران خود شامل موارد ذیل است:
-    راهنمایی و آگاه‌نمودن کاربران نسبت به تعاملات و ملاحظات فنی قبل از انجام پروژه‌هایشان؛
-    ایجاد مکانیزم‌هایی برای حفاظت از مالکیت فکری و سرمایه‌های معنوی پروژه‌ها؛
-    آموزش‌های بسیار تخصصی و حمایت‌های دانشی مفیدی که توسط  NNIN انجام می‌شود.
فرآیند ساده پذیرش پروژه شبکه، امکان استفاده از امکانات آن را ظرف مدت دو هفته از اولین تماس فراهم می‌کند. این شبکه با آموزش تخصصی دستگاه‌ها و فرآیند گسترده حمایتی، به پروژه‌ها کمک می‌کنند که سریع‌تر به هدف برسند. این شبکه همچنین یک طیف وسیعی از منابع آموزشی چندرسانه‌ای مبتنی بر وب را در اختیار دارد که حتی برای کسانی که کاربر و مشتری شبکه نباشند، مفید می‌باشد.
NNIN همچنین فعالیت‌ها و برنامه‌های گسترده‌ای را در راستای بررسی مسائل اجتماعی و اخلاقی مربوط به فناوری نانو، به‌عنوان گامی فراتر از ماموریت خود در دستور کار قرار داده است.