موضوع خبر : تجهیزات , آزمایشگاه ها

عنوان خبر : راه اندازی دستگاه فلوسایتومتر چهار رنگ دو لیزری در مجموعه آزمایشگاه‌های مرکزی ابن سینا

تاریخ : 1396/07/26تعداد بازدید : 1556

فلوسایتومتر دستگاهی برای شمارش و بررسی و ارزیابی ویژگی‌های مختلف ذرات (سلول‌ها) است؛ با استفاده از این دستگاه، نه تنها می‌توان چندین پارامتر سلولی را به صورت همزمان و سریع آنالیز نمود، بلکه می‌توان جمعیت‌های مختلف سلولی در یک مخلوط هتروژن را با کارآیی بالا به صورت زنده جداسازی و جمع آوری نمود. سرعت و دقت بالای روش فلوسایتومتری موجب شده است تا جایگاه ویژه‌ای در رشته‌های مختلفی همچون هماتولوژی، آسیب‌شناسی، ایمنی‌شناسی و ژنتیک داشته باشد.

ویژگی‌های این دستگاه:
• دقت و حساسیت بسیار بالای دستگاه در ردیابی انواع سلول؛
• قابلیت ردیابی همزمان چهار رنگ فلوروکروم مختلف توسط دستگاه؛
• تنظیم خودکار ولتاژ توسط دستگاه برای انواع نمونه‌ها و حذف خطای اپراتور در تنظیم ولتاژ؛
• واجد چهار کانال تشخیص رنگ (FL1، FL2، FL3، FL4) جهت ردیابی انواع فلوروکروم ها؛
• قابلیت نصب فیلترهای رنگی جدید و سهولت تعویض فیلترها توسط اپراتور؛
• وزن و حجم بسیار کم دستگاه و امکان راه‌اندازی آن در کمترین فضای آزمایشگاه.

متقاضیان استفاده از این دستگاه و همچنین سایر خدمات تخصصی این مجموعه می‌توانند با شماره 22432020- 021داخلی 207 و 213 تماس حاصل نموده و یا با آدرس‌های cf.labs@ari.ir و m.farab@ari.ir مکاتبه نمایند.

برای مشاهده سایر اطلاعات و توانمندی‎های مجموعه آزمایشگاه‌های مرکزی تحقیقات پژوهشگاه ابن سینا در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی به اینجا مراجعه نمایید.

آزمایشگاه‌های مرکزی تحقیقات پژوهشگاه ابن سینا:
آزمایشگاه‌های مرکزی تحقیقات پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی- ابن سینا در مرداد ماه 1394 راه‌اندازی شده است. هدف از راه‌اندازی این مجموعه، مدیریت منسجم ظرفیت‌های خدمات‌دهی و همچنین پشتیبانی فنی و تخصصی تجهیزات، امکانات آزمایشگاهی و ابزارهای تحقیقاتی پژوهشگاه است. چنین مدیریت متمرکزی سبب توسعه فعالیت‌های تخصصی آزمایشگاهی‌ در سه محور مشتری‌مداری، کارکرد آزمایشگاه و همکاری بین‌آزمایشگاهی می‌شود. لذا بستری را برای افزایش بهره‌وری خدمات، تجهیزات و نیروی انسانی، نظم و جلوگیری از هدر رفتن امکانات و منابع مالی در حوزه خدمات تخصصی و آزمایشگاهی کشور فراهم می‌سازد. این مجموعه در رتبه بندی مراکز عضو شبکه بر اساس عملکرد سال 1395، توانست رتبه یازدهم را در میان یکصد و نوزده مرکز کسب نماید.

منبع : پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی