موضوع خبر : کارگروه های تخصصی

عنوان خبر : برگزاری چهارمین نشست کارگروه تخصصی دستگاه‌های X-Ray در دانشگاه صنعتی شریف

تاریخ : 1394/05/20تعداد بازدید : 2910


جلسه کارگروه تخصصی دستگاه‌های پرتو ایکس X-Ray شبکه آزمایشگاهی در روز دوشنبه 19 مرداد ماه سال 1394 به میزبانی پژوهشکده فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف و با حضور بیش از 40 کارشناسان عضو این کارگروه برگزار شد.
در ابتدای جلسه آقای دکتر محمد مهدی احدیان، معاون پژوهشکده نانو دانشگاه صنعتی شریف، ضمن خوش­آمدگویی به حاضرین به معرفی آزمایشگاه‌های پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف پرداختند. دکتر احدیان توضیحاتی را درباره عملکرد آزمایشگاه  آنالیز دستگاه اشعه ایکس و تحلیل اطلاعات ارایه داد و ایجاد فضایی برای همکاری گفتمان بین رشته‌ای آنالیز اشعه ایکس از طریق آموزش، پژوهش و فناوری و تجاری سازی دستاوردهای دانشگاه در حوزه نانوفناوری را از جمله اهداف این پژوهشکده برشمرد.
در ادامه خانم مهندس فریبا علی، دبیر کارگروه تخصصی اشعه ایکس شبکه آزمایشگاهی، ضمن ارایه گزارش عملکرد این کارگروه در سال 1394، اعلام کردند در سال جاری تعداد 30  نفر اعضاء کارگروه نسبت به سال قبل افزایش یافت و کارشناسان مجربی از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده­ها، مراکز دولتی و خصوصی در این کارگروه عضو شدند. ایشان همچنین هدف اصلی تشکیل کارگروه‌های تخصصی را افزایش سطح کمی و کیفی خدمات آزمایشگاهی مراکز عضو برشمرد و اذعان داشت که کارگروه‌های تخصصی با فراهم آوردن زمینه‌های ارتباط و همکاری کارشناسان عضو، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، توجه ویژه به استانداردهای دستگاهی و تدوین مقاله سبب ارتقا سطح دانش و توانمندی‌های علمی اعضا می‌گردد.
ایشان در ادامه با استناد به آمار و ارقام به بیان  میزان فعالیت اعضای کارگروه اشعه ایکس پرداخت و بر لزوم همکاری بیشتر آزمایشگاه‌ها و همچنین کارشناسان دستگاه‌های اشعه ایکس در شبکه تاکید کرد. وی همچنین ضمن ارایه گزارشی از عملکرد کارگروه، به برنامه‌های کارگروه در سال جاری و میزان پیشرفت در هربخش اشاره کرد.
پس از آن، جلسه پرسش و پاسخی با حضور کارشناسان و تعمیرکاران دستگاه‌های آنالیز اشعه ایکس برگزار گردید و حضار سوالات خود را در زمینه تعمیر و نگهداری تجهیزات مطرح نمودند و هر یک از این متخصصان بسته به زمینه کاری خود پرسش‌ها را پاسخ دادند. در پایان این بخش آقای مهندس حامد دارابی، کارشناس شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو، به پاسخ گویی به سوالات کارشناسان در ارتباط با شبکه اجتماعی پرداخت.
در بخش انتهایی نشست، خانم مهندس علی، توضیحاتی در مورد چگونگی دریافت پروانه اشتغال دستگاه‌های آنالیز اشعه ایکس از سازمان انرژی اتمی و نکات مهم حفاظت در برابر اشعه این دستگاه‌ها ارائه کرد و بر لزوم همکاری اعضا در راستای تدوین دستورالعمل حفاظتی دستگاه‌های آنالیز اشعه ایکس تاکید نمود.
در پایان این نشست و پس از صرف ناهار بازدیدی از آزمایشگاه‌های پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف، آزمایشگاه  XPS دانشکده فیزیک و آزمایشگاه FE-SEM دانشگاه صنعتی شریف به‌عمل آمد.

دریافت فایل‌های ارایه نشست
مشاهده عکس‌های نشست

منبع : شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو