موضوع خبر : استاندارد ISO/IEC 17025 , کارگروه های تخصصی

عنوان خبر : برگزاری نشست کارگروه­ تخصصی استاندارد و کالیبراسیون در پژوهشگاه مواد و انرژی

تاریخ : 1394/05/07تعداد بازدید : 4332

جلسه کارگروه استاندارد و کالیبراسیون شبکه آزمایشگاهی در تاریخ 6 مرداد 1394 در محل پژوهشگاه مواد و انرژی با شرکت بیش از 45 نفر از اعضای این کارگروه برگزار شد.
در ابتدای جلسه آقای مهندس احمد ظهیر میردامادی، دبیر کارگروه استاندارد و کالیبراسیون شبکه، ضمن خوش­آمدگویی به حاضرین، برنامه نشست را ارایه کردند. ایشان ارتباط میان حدود 70 نفر از کارشناسان مراکز گوناگون عضو شبکه آزمایشگاهی را موجب ایجاد سرمایه انسانی بزرگی دانست و اذعان داشت که توجه به تخصص هریک از افراد و فراهم آمدن شرایط تبادل تجربه بین ایشان می‌تواند نقش اثربخشی در پیشرفت کشور ایفا کند. وی همچنین دلیل تشکیل این جلسات را هماهنگی بیشتر بین اعضا و گسترش کارِ گروهی و مشترک بین مراکز گوناگون آزمایشگاهی در سطح کشور، در زمینه استانداردهای انجام کار، کالیبراسیون تجهیزات و پیاده سازی نظام HSE در آزمایشگاه‌ها دانست.
وی در ادامه ضمن ارایه گزارش عملکرد این کارگروه در سه سال گذشته اعلام کرد تاکنون این کارگروه 1 مقاله علمی-پژوهشی و بیش از 5 مقاله تخصصی و ترجمه 2 مقاله معتبر بین‌المللی را به چاپ رسانده است. همچنین برگزاری بیش از 25 دوره آموزشی در مراکز عضو در سراسر کشور و برگزاری یک میزگرد تخصصی و بیش از 10 سخنرانی مرتبط به پیاده‌سازی استانداردهای مربوط به فعالیت‌های آزمایشگاهی و نیز برگزاری 2 وبینار تخصصی، را از جمله اقدامات این کارگروه دانست. حمایت کارشناسی و مالی از بیشتر از 10 مرکز از اعضای شبکه در راستای کسب اعتبار استاندارد ISO/IEC 17025 همچنین ترجمه کتابی در زمینه محاسبه عدم قطعیت آزمون‌های آزمایشگاهی را از جمله اقدامات دیگر انجام شده در این کارگروه برشمرد. علاوه‌بر این موارد، کارگروه استاندارد و کالیبراسیون، سایر کارگروه‌های شبکه را در زمینه چاپ و ترجمه استانداردها یاری می‌دهد.
ظهیرمیردامادی حمایت از آزمایشگاه‌های عضو شبکه برای به کارگیری و پیاده‌سازی الزامات استاندارد ISO/IEC17025 همچنین توجه به مبحث HSE در این مراکز و تشویق آزمایشگاه‌ها به پیاده‌سازی استانداردهای OHSAS 18001 و ISO 14001 را در جهت مدیریت مطلوب ایمنی و زیست محیطی از برنامه‌های آینده این کارگروه عنوان کرد. وی تاکید کرد کلیه اعضای کارگروه باید آشنایی کاملی با استانداردهای مدیریت کیفیت داشته باشند و کارگروه نیز خود را موظف به آموزش ایشان و فراهم آوردن بستر مناسبی برای بکارگیری این مفاهیم در آزمایشگاه‌ها می‌داند.
در ادامه آقای دکتر محمد جواد اشراقی، مدیر مرکز آزمایشگاهی و تجهیزات پژوهشگاه مواد و انرژی، گزارشی از چگونگی تاسیس این مرکز و فعالیت‌های انجام شده در مرکز مذکور ارایه داد.  
بعد از آن آقای مهندس حامد دارابی، کارشناس شبکه آزمایشگاهی، به معرفی شبکه اجتماعی که در راستای فعالیت کارگروه­‌های تخصصی شکل گرفته است، پرداخت. ایشان در ادامه صحبت‌های خود توضیحاتی در خصوص اهداف تشکیل شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، استفاده بهینه از سرمایه­‌های ملی در حوزه زیرساخت آزمایشگاهی، بهبود کیفی و افزایش کمی خدمات آزمایشگاهی در حوزه­‌های فناوری راهبردی، تسهیل در دسترسی پژوهشگران و صنایع کشور به خدمات آزمایشگاهی، استانداردسازی فعالیت­‌های آزمایشگاهی و ارایه خدمات با نتایج قابل اعتماد، ارتقای دانش فنی کارشناسان آزمایشگاه­‌ها از طریق آموزش و به اشتراک­‌گذاری تجارب، جمع­‌آوری اطلاعات جامع در مورد تعداد و نوع تجهیزات آزمایشگاهی و پراکندگی آن در سطح کشور (با هدف نیازسنجی صحیح برای توسعه توان آزمایشگاهی کشور) را ارایه داد.
در ادامه هریک از اعضاء گزارش مختصری از وضعیت استقرار مدیریت کیفیت و ایمنی در مراکز خود ارایه کردند و به بحث و تبادل نظر درباره برنامه‌ها و نحوه حمایت کارگروه پرداختند.
 در پایان این نشست و پس از صرف ناهار بازدیدی از تعدادی از آزمایشگاه‌ها و بخش پذیرش آنالیز پژوهشگاه، به‌عمل آمد و همچنین چگونگی کاربرد پرتال پذیرش آنالیز این پژوهشگاه به مهمانان ارایه شد.
مجموعه آزمایشگاه‌های پژوهشگاه مواد و انرژی یکی از آزمایشگاه‌های فعال عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو و راهبردی بوده که همواره بین 10 آزمایشگاه برتر شبکه قرار داشته است.

دریافت فایل‌های ارایه
مشاهده عکس‌های روز نشست

منبع : شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو