موضوع خبر : شبکه آزمایشگاهی

عنوان خبر : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، عصای دست محققان حوزه‌ی نانو

تاریخ : 1397/07/23تعداد بازدید : 169

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی از زیر مجموعه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که مجموعه‌ای وسیع از آزمایشگاه‌های کشور را در بر می‌گیرد؛ از آزمایشگاه‌های بخش خصوصی گرفته تا آزمایشگاه‌های مربوط به وزارتخانه‌هایی مانند وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت کشاورزی، وزارت نیرو و همچنین آزمایشگاه‌های موجود در مجموعه‌های دانشگاهی.

در سال 1383، یک سال پس از تأسیس ستاد فناوری نانو، شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو نیز تأسیس شد. پس از گذشت ده سال از شکل‌گیری شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو و با گسترش فناوری‌های نوین در کشور از جمله زیست‌فناوری، سلول‌های بنیادی، حوزه‌ی دریایی وهوایی، این شبکه به تدریج فناوری‌های دیگر را نیز تحت پوشش قرار داده و به شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی تغییر نام داد.

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی هم اکنون 15 حوزه‌ی مختلف علمی و بیش از 500 آزمایشگاه مختلف را شامل می‌شود که در این بین 38 درصد از آزمایشگاه‌ها، آزمایشگاه‌های بخش خصوصی، 35 درصد از آزمایشگاه‌های تحت نظارت وزارت علوم و مابقی آن‌ها آزمایشگاه‌های مربوط به سایر وزارت‌خانه‌ها است.

هم اکنون بیش از 11,000 تجهیز آزمایشگاهی با قابلیت ارائه بیش از 20,000 خدمت مختلف در حال ارائه‌ی خدمات آزمایشگاهی به محققان و صنعت‌گران حوزه‌های مختلف علم، از جمله علم نانو هستند. سازمان استاندارد، گمرک، سازمان غذا و دارو و برخی ارگان‌های نظارتی نیز از جمله مشتریان عمده خدمات شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی محسوب می‌شوند.

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، 21 لغایت 24 مهرماه در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی فناوری نانو به همراه تعدادی از آزمایشگاه‎های عضو شبکه، به معرفی خدمات خود می‌پردازد.

منبع : ستاد فناوری نانو