موضوع خبر : شبکه آزمایشگاهی

عنوان خبر : نشست مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌‌ نانو برگزار شد

تاریخ : 1396/02/30تعداد بازدید : 788

نشست مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌‌ نانو، 20 اردیبهشت ماه 1396 با حضور بیش از 60 نفر از مدیران و رابطین مراکز عضو این شبکه به میزبانی شرکت آبسار کویر یزد برگزار شد.
در ابتدای این نشست، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود ملی، مهندس سید حسین میرجلیلی، مدیر عامل شرکت تولیدی و تحقیقاتی صنعتی آبسار کویر، ضمن خوشامدگویی به میهمانان، به معرفی اجمالی دپارتمان‌های مختلف شرکت پرداخت. وی، از بخش‌های گوناگون شرکت آبسار کویر، به آزمایشگاه‌های نانو، بیوتکنولوژی، آنالیز دستگاهی و سم شناسی، آب و پساب، کنترل کیفیت هوا، شیمی مواد غذایی اشاره کرد.
مهندس میرجلیلی همچنین از افتتاح مرکز نوآوری در پارک علم و فناوری یزد با کمک شرکت آبسار کویر خبر داد که امکانات این آزمایشگاه را در اختیار طرح های‌دانش بنیان قرار می‌دهد. گام بعدی این طرح، راه اندازی بخش شتاب دهنده‌ها در این پارک است که به محققین در سطوح مختلف سنی امکان می‌دهد ایده‌های خود را به محصول تبدیل کنند.
پس از ایشان، دکتر رضا اسدی فرد، مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو، هدف اصلی از برگزاری چنین نشست‌هایی را برقراری ارتباط نزدیک بین آزمایشگاه‌ها دانست و بیان کرد: «اکثر آزمایشگاه‌ها از سال 83 همراه این شبکه بوده‌اند و با کمک همه اعضا و بهره‌مندی از نظرات ایشان است که شبکه توانسته است به جایگاه کنونی خود برسد».
دکتر اسدی فرد با ذکر این نکته که اگر اخلاص و استمرار باشد می‌توان به آینده¬ای خوب دست یافت، به شرکت آبسار کویر به خاطر پیشرفت‌هایی که در 10 سال گذشته داشته است، تبریک گفت و از زحمات مهندس میرجلیلی و همکاران ایشان، تقدیر کرد.
مدیر شبکه آزمایشگاهی، اعضای با سابقه شبکه آزمایشگاهی نانو را به عنوان هسته شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی دانست و گفت: «باید برنامه‌های جدید در مقیاس کوچکتر اجرا و آزمون شود تا بتوان آن‌ها را در جمع بزرگتری همچون شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی پیاده کرد».
وی با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد آزمایشگاه‌های عضو شبکه بدون حمایت‌های این شبکه هم حاضر هستند در ساختار شبکه فعالیت نمایند، گفت: «اگر کمک و یاری آزمایشگاه‌ها نبود نمی‌توانستیم طرحی همچون باشگاه مشتریان و ارایه خدمات اعتباری شبکه را راه اندازی کنیم و پیاده‌ ‌کردن چنین طرحی در مراکزی با ساختارهای مختلف در کل کشور کار سادهای نیست».
دکتر اسدی فرد در پایان سخنان خود از مدیران خواستند که در راستای درآمدزایی بیشتر آزمایشگاهها قدم بردارند. پیش خرید خدمات آزمایشگاهی از سوی صنایع و جلب کمک خیرین برای ایجاد آزمایشگاه‌های جدید، به خصوص در مراکز خصوصی، از پیشنهادهای ایشان در این زمینه بود.

  filereader.php?p1=main_7694f4a66316e53c8

در ادامه جلسه، پس از استراحت و پذیرایی، مهندس مجتبی نسب، دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، به ارایه گزارش عملکرد این شبکه و اهداف آن پرداخت. وی با بیان اینکه کل درخواست‌های رسیده به این شبکه از تیرماه 93 تا کنون، 676 آزمایشگاه از 470 مرکز است، گفت: «تا کنون 219 آزمایشگاه به عنوان عضو قطعی و 99 آزمایشگاه به عنوان عضو آزمایشی پذیرفته شده‌اند و درخواست 15 آزمایشگاه دیگر نیز در دست بررسی است؛ از این میان، 40درصد اعضای شبکه وابسته به وزارت علوم، حدود 30 درصد شرکت‌های خصوصی و بقیه از سایر وزارت خانه‌ها، دانشگاه‌های آزاد و پیام نور و جهاد دانشگاهی هستند. از میان حوزه‌های فناوری راهبردی نیز، فناوری نانو، زیست‌فناوری، و آب و خاک و محیط زیست، بیشترین تعداد اعضا را به خود اختصاص داده‌اند».
وی همچنین با اشاره به شاخص‌های میزان عملکرد، مشتری مداری و همکاری شبکه‌ای در ارزیابی سالانه آزمایشگاه‌ها، اعلام کرد بر اساس ارزیابی سال 95، درآمد آزمایشگاه‌‌های حوزه نانو نسبت به سال 94، بیش از 4 میلیارد رشد داشته‌است و به حدود 22 میلیارد تومان می‌رسد.
دبیر شبکه آزمایشگاهی در ادامه بر پیاده‌سازی سیاست‌های شبکه در مراکز آزمایشگاهی تأکید کرد و استقرار استاندارد ISO/IEC17025 را یکی از این سیاست‌ها دانست. وی همچنین خاطر نشان کرد، علاوه‌بر استانداردسازی آزمایشگاه‌ها، تهیه نمونه‌های مرجع استاندارد و کالیبراسیون، تهیه و استقرار نرم افزار مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی و کمک به تجهیز مراکز عضو (که شامل خرید دستگاه‌های ایرانی و خارجی است)، جزو حمایت‌های این شبکه است.
مهندس نسب با اشاره به کارگزاران مختلف شبکه در بخش آموزش و فعالیت‌های اجرایی، نرم افزار مدیریت اطلاعات آزمایشگاه، تأمین نمونه‌های مرجع استاندارد، به ایجاد کارگزاری‌های جدید تعمیرات و نگهداری تجهیزات و همکاری‌های بین المللی اشاره کرد و از دریافت شماره شاپا برای فصلنامه تخصصی دانش آزمایشگاهی ایران خبر داد.
مجتبی نسب در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در همه استان‌های کشور عضو دارد، گفت: «در حال رصد آزمایشگاه‌های بزرگ در شهرهای مختلف هستیم تا به این شبکه بپیوندند».
در ادامه جلسه، پس از صرف ناهار و اقامه نماز، میهمانان از تجهیزات و توانمندی‌های شرکت آبسار کویر یزد واقع در پارک علم و فناوری این شهر بازدید کردند.